epoksi güçlendirme

 

Epoksi güçlendirme ürünleri uzun zamandan beri ülkemizde ve dünyada bir çok alanda kullanılan kimyasal yapılı reçinelerdir. Yüksek performanslı olan bu ürünler, alkaliye, suya, aside çok iyi direnç sağlarlar. Uzun süre mukavemetini ve yapısını koruyabilirler. Eski beton olan bir alana tekrar beton dökmek istenilirse, betonların arasına yapışması için epoksi reçinesi sürülür ve bu sayede eski beton ve yeni beton birbirine yapışmış olur.

 

Epoksi Güçlendirme Kullanım Alanları

Taşıyıcı sistemlerin (kolon, kiriş, döşeme, perde)   her hangi bir yerinde hasar meydana gelebilir, delinebilir, boru geçirilmiş olabilir. Böyle durumlarda taşıyıcının en güçsüz kısmı orası olur. Böyle durumlarda problemli kısımlar epoksi macunlar ile kapatılır. Taşıyıcı yine bir bütün şeklinde çalışmaya devam edebilir. Epoksi macun, epoksi reçinesi ile isteğe göre farklı boyutlarda agregaların karışımı ile elde edilir. Yapınızdaki taşıyıcı sisteme güçlendirmek amaçlı veya genişletmek amaçlı yeni bir taşıyıcı sistem eklemek istediğinizde , eski taşıyıcı sisteme donatı filizleri ekilir. Bu filizleri eski betona sabitlemenin tek yolu epoksi macundur. Uygulaması basittir.

Apartman güçlendirme  ile ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Epoksi Güçlendirme Macunun Doğru Kullanımı

En dikkat edilmesi gereken nokta epoksi güçlendir yapılacak alanda sürülen yerin kirli, yağlı, tozlu olmaması gerekir. Doğru temizlik yapıldıktan sonra epoksi macunu güçlendirilmek istenilen yere sürülür. Bu sayede mükemmel aderans ( Betonla çelik çubuk arasında kenetlenmeyi sağlayan kayma gerilmelerine aderans adı verilmektedir) sağlar. Epoksilerin en yaygın kullanıldığı alanlar fabrikalar ve endüstriyel alanlardır. Bu alanlarda epoksi en çok koruyucu kaplama olarak kullanılır. Koruyucu kaplamanın yapısı, kalınlığı ,o tesisin  kullanım amacına göre değişir. Örneğin, gıda üretimi yapan bir fabrika üretim hanesinde, anti bakteriyel epoksi kaplama kullanır.

Yüksek kimyasalın olduğu yerlerdeki epoksi güçlendirmede, örneğin petrol alanlarında kimyasal özelliği yüksek epoksiler kullanılır. Şarap mahzenlerinde sarabın yıllanması gerektiği yerlerde yüzeylerde epoksi kaplama bulunur. Otoparklarda ,depolarda araç trafiğinin yoğun olduğu her yerde epoksi kaplama kullanılır. Epoksi güçlendirme uygulamalarında kullanılan karbon fiber kumaş ve karbon fiber plakanın , betona yapışması için kullanılır. Betonlarınızda çatlak varsa çatlak kısımların üzerinin kapatılması ve çatlakların içini doldurulması için epoksi reçinesi kullanılır. Sanayilerde , titreşimi yüksek veya yüksek tonajda makine ayaklarında epoksi grout kullanılır. Genellikle iki bileşenli olan epoksiler, hayatımızda bir çok yerde kullanılan epoksi reçinesi, artık olmazsa olmazlar arasına girmiştir.

 

epoksi güçlendirme

 

Epoksi enjeksiyon sistemi

Düşük viskoziteli enjeksiyon reçinesidir. Yüksek dayanımlı epoksi reçinelerden oluşan iki bileşenli, solvensiz, düşük viskoziteli enjeksiyon reçinesidir.

Epoksi Güçlendirme  Nerede Kullanılır

 

Betona, harca, taşa, çelik ve ahşaba iyi aderans sağlayan enjeksiyon reçinesi olarak kullanılır. Köprüler ve diğer mühendislik yapılarında vb. kolon, kiriş, temel, duvar, zemin ve su tutucu yapılardaki boşluk ve çatlakları doldurmak için kullanılır. Su geçişine karşı etkili bir bariyer olmanın, korozyona sebep olabilecek maddelerin yapıya işlemesine engel olmanın yanı sıra, beton elemanları yapısal olarak birbirine yapıştırmayı sağlar.

Epoksi Enjeksiyon Özellikleri/ Avantajları:  

Solventsizdir  ,  Kuru ve rutubetli ortamlarda uygulanabilir,  Düşük sıcaklıklarda kullanılabilir , Rötresiz kür alır , Yüksek mekanik ve yapışma dayanımlarına sahiptir,  Serttir ama kırılgan değildir , Düşük viskozitelidir , Tek bileşenli pompalarla enjekte edilebilir

Onaylar/Standartlar:   EN 1504-5 DoP No: 59528768

Epoksi Güçlendirmede Yüzey Hazırlığı

 

Sağlam, temiz,yağ, gres, eski kaplamalar vb. yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır. İyi yapışma için ön hazırlık: Beton, harç, taş yüksek basınçlı su jeti veya aşındırma, çentikleme vb. mekanik yöntemlerle doğru olarak hazırlanmalıdır. Çatlakların içindeki toz basınçlı hava ile uzaklaştırılmalıdır.

Epoksi Güçlendirme Uygulama metodu

Yatay döşemelerdeki çatlak: Bir fırça yardımıyla birkaç kez yüzeye yedirerek uygulayınız veya arasına dökerek yerçekimi yardımıyla dolmasını sağlayınız. Döşemenin altında da gözüken çatlaklar epoksi harç veya uygun bir çimentolu harcıyla öncelikle alt taraftan kapatılmalıdır. Düşey yapılardaki çatlaklar: Karıştırılmış reçine enjeksiyon makinesi kullanılarak basınçla enjekte edilebilir. Enjeksiyon noktaları (Pakerler) çatlağın yanlarından yaklaşık 25 cm aralıklarla yerleştirilir ve enjeksiyon işlemi sırasında reçinenin dışarı çıkmasını engellemek amacıyla enjeksiyon noktaları arasındaki çatlak yüzeyi epoksi macun ile kapatılır. Düşey çatlaklarda enjeksiyon işlemi her zaman aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır.

Enjeksiyon reçinesinin bir sonraki pakerden çıktığı görüldükten sonra enjeksiyonun yapıldığı Paker kapatılır ve takip eden pakerden işleme devam edilir. Enjeksiyon işleminin tamamlanmasından sonra enjeksiyon noktaları (Pakerler) ve bunlar arasındaki çatlağı kapatan malzeme kaldırılır.

Sınırlamalar: Enjeksiyon yapılacak çatlakların maksimum genişliği: 5 mm. Epoksi reçine kuru ve rutubetli ortamlar için uygundur fakat ıslak koşullarda uygulanamaz.

Epoksi cam elyaf sistemi bileşenli, koruyucu epoksi kaplama sistemidir. Epoksi reçinesini çam elyaflara yedirerek uygulanır.

Epoksi cam elyaf nerelerde kullanılır?

  Normal-yüksek agresif kimyasal etkiye maruz yerler için çok amaçlı, aşınmaya dayanıklı kaplamadır , Beton, çimentolu harçlar ve sıvalar, epoksi harçlar , çelik ve alimünyum yüzeyler , Depolama tankları, silolar ve kimyasalların dökülme riski olan alanlarda koruyucu kaplama olarak , Gıda ve içecek üretim tesislerinde, arıtma işleri, zirai, kimyasal ve ilaç üretim tesislerinde, şişeleme ünitelerinde korozyona karşı koruyucu kaplama olarak , Kimyasalların dökülme riski olan alanlarda ve depolama tanklarında, çatlak köprüsü kurabilme özelliği istenen yerlerde

Epoksi Cam elyaf sistemi  Özellikleri / Avantajları

 

Çok iyi kimyasal ve mekanik dayanım , Sıvıları geçirmez (ürünün kimyasal dayanım tablosuna bağlı olarak) , Kolay uygulanır , Solventsizdir.

Yüzey Kalitesi: Beton alt yüzey temiz, sağlam ve yeterli basınç dayanımına sahip (en az 25 N/mm²), çekme dayanımı (pull off) en az 1.5 N/mm² olmalıdır. Alt yüzey temiz, kuru ve kir, yağ, gres, kaplama ve yüzey kür malzemeleri gibi yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır. Şüphe halinde deneme yapınız. Yüzey Hazırlığı Beton alt yüzeyler aşındırıcı ekipmanlar kullanılarak çimento şerbetini kaldırarak açık gözenekli bir yüzey elde edecek şekilde hazırlanmalıdır.

Zayıf beton uzaklaştırılmalı, kuşgözü boşluklar, delikler tamamen açık hale getirilmelidir. Yüzey tamirleri, kuşgözü boşlukların/deliklerin doldurulması ve yüzeyin düzeltilmesi yapılmalıdır.  Beton veya şap yüzeyler astarlanmalı veya düzgün yüzey elde edilecek şekilde tesviye edilmelidir. Yüzeydeki yüksek yerler aşındırılarak temizlenmelidir. Tüm toz, gevşek ve oynak parçacıklar ürünün uygulamasından önce fırça ve/veya elektrikli süpürge ile yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.

Çelik yüzeyler Sa 2 ½ (ISO 8501–1) veya SSPC-SP 10’a göre aşındırılarak hazırlanmalıdır. Sıçrayan tüm kaynak parçaları tamamen uzaklaştırılmalıdır, derzler ve kaynaklar EN 14879–1’ e göre aşındırılmalıdır. Ortalama yüzey profili Rz > 50µm olarak elde edilmelidir, aşındırma öncesinde tercihen yüksek basınçlı su jeti ile yüzey, aderansını azaltan tüm kirliliklerden arındırılmalıdır. Alüminyum yüzeyler göre hafifçe kumlanarak hazırlanmalıdır. Ortalama yüzey profili Rz > 50µm olarak elde edilmeli, aşındırma öncesinde tercihen yüksek basınçlı su jeti ile yüzey, aderansını azaltan tüm kirliliklerden arındırılmalıdır.

Epoksi güçlendirme kaplama sistemi bileşenli kendiliğinden düzleşen ve kumla köreltilen sistemlere denir.  Epoksi kaplama sistemi ,  iki bileşenli, ekonomik, epoksi reçine esaslı çok amaçlı bağlayıcıdır. “Deutsche Bauchemie’ nin test metoduna göre toplam katı epoksi içeriklidir”

Epoksi Güçlendirme Kaplama sistemi nerede kullanılır

Depolama ve montaj alanları, bakım atölyeleri, garajlar ve yükleme rampaları, Ameliyathaneler, tekstil fabrikaları, gıda tesisleri, laboratuvarlar, santraller, garajlar, çamaşırhaneler, depolar, tamir, bakım ve yıkama üniteleri, yürüme yolları, banyolar v.s. gibi normal-orta ağır yüke maruz beton ve çimento harçlı yüzeyler için kendiliğinden düzleşen ve kumla köreltilen sistemler , Ayrıca; mekanik ve kimyasal direnci arttırmak için duvar kaplaması olarak da kullanılabilir. Çok katlı ve yeraltı otoparkları, bakım hangarları, içecek ve gıda endüstrisindeki ıslak işlem alanları için kumla köreltilmiş sistemler önerilmektedir.

Epoksi Kaplama Özellikleri/ Avantajları

İçerisine yüksek oranda dolgu girebilir , İyi kimyasal ve mekanik dayanımlıdır , Kolay uygulanır , Ekonomiktir , Sıvı geçirimsizdir , Parlak yüzey bitişlidir , Kaydırmaz yüzey elde edilebilir. Kimyasal Direnç: Su, Sodyum Klorid çözeltisi, çözücüler, petrol, motor yağları ve deterjanlara kısa süreli temasta dayanıklıdır. Sıcaklık: +150oC’deki kuru sıcaklığa kadar kısa süreli temasa uygundur

Yüzey Kalitesi Beton alt yüzey temiz, sağlam ve yeterli basınç dayanımına sahip (en az 25 N/mm²), çekme dayanımı (pull off) en az 1.5 N/mm² olmalıdır. Alt yüzey temiz, kuru ve kir, yağ, gres, kaplama ve yüzey kür malzemeleri gibi yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır. Şüphe halinde deneme yapınız. Yüzey Hazırlığı Beton alt yüzeyler aşındırıcı ekipmanlar kullanılarak çimento şerbetini kaldırarak açık gözenekli bir yüzey elde edecek şekilde hazırlanmalıdır.

Zayıf beton uzaklaştırılmalı, kuşgözü boşluklar, delikler tamamen açık hale getirilmelidir. Yüzey tamirleri, kuşgözü boşlukların/deliklerin doldurulması ve yüzeyin düzeltilmesi epoksi macunlarla yapılmalıdır. Beton veya şap yüzeyler astarlanmalı veya düzgün yüzey elde edilecek şekilde tesviye edilmelidir. Yüzeydeki yüksek yerler aşındırılarak temizlenmelidir. Tüm toz, gevşek ve oynak parçacıklar ürünün uygulamasından önce fırça ve/veya elektrikli süpürge ile yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Uygulama aletleri: Fırça, kısa tüylü rulo, çelik mala. Aletlerin temizliği: Thinner DS veya Selülozik tinerler ile.

Epoksi Güçlendirme Beton Sistemi

3Bileşenli epoksi reçine döküm (grout) harcına epoksi beton sistemi denir.Epoksi beton sistemi , solvent içermeyen, 3 bileşenli, özel gradasyonlu agregalar ve yüksek dayanımlı epoksi reçinelerin bileşiminden oluşan döküm harcıdır. Karıştırıldığında akıcı, kendiliğinden yayılan epoksi döküm harcı (grout) elde edilir.

Epoksi Güçlendirme Beton Sistemi Nerede Kullanılır

Sadece profesyonel kullanıcılar için uygundur. Beton, taş, harç, çelik, alüminyum, asbestli çimento, polyester, ahşap ve epoksi esaslı malzemeler üzerine uygulanabilen, kendiliğinden yayılan, akıcı epoksi harçtır. Yapısal yapıştırıcı olarak;  Donatı filizi (düşey açılmış deliklerde) ekiminde ,  Ankraj işlerinde , Destek ve bağlantı elemanlarında Döküm harcı olarak; Yol kenarlarındaki bariyerlerin tespitinde , Mesnet plakalarında , Makine temellerinde , Köprülerin mekanik derzlerinde , Köprü mesnetlerinde Ray montajı amacıyla;  Kreyn/vinç raylarında , Tünellerde , Köprülerde

Epoksi Beton Sistemi Özellikleri/ Avantajları

Solvent içermez  , İnce kat kalınlıklarında bile akıcılık özelliği iyidir , Büzülme yapmaz Hafif rutubetli ama ıslak olmayan yüzeylere uygulanabilir , Hızlı sertleşir , Yüksek mekanik özelliklere sahiptir , Karışıma hazır bileşenler ambalajında oranlanmıştır

Onaylar/Standartlar: EN 1504-6 gerekliliklerini karşılar.

Tabaka Kalınlığı En az : 12 mm En fazla : 50 mm. Epoksi beton sistemi 50 mm’den daha kalın tabakalar halinde uygulamayınız. Daha kalın uygulamalar ve geniş hacimler tabakalar halinde dökülmelidir. Tabakalar halinde döküm yapılırken, bir önceki tabaka sertleşmiş ve soğumaya başlamış olmalıdır.

Yüzey Kalitesi

Beton, harç, taş: Uygulama yapılacak yüzey sağlam, temiz olmalı, kalıntı, buz, birikmiş su, gres, yağ, eski kaplamalardan ve oynak, gevşek parçalardan arındırılmalıdır. Betonun yaşı, ortam koşullarına bağlı olarak en az 3–6 hafta olmalıdır. Beton yüzeyin yapışma dayanımı “pull off” 1 MPa’dan yüksek olmalıdır. Çelik: Yüzeyler temiz olmalı ve gres, yağ, pas ve kesme talaşı bulunmamalıdır.

Yüzey Hazırlığı

Beton, harç, taş: Yüzey, yüksek basınçlı su jeti, pürüzlendirme, kumlama, gibi uygun mekanik yüzey hazırlama teknikleri ile temizlenerek hazırlanmalıdır. Çelik: Çelik yüzeyler SA 2½ (İsveç standardı) uygun olarak püskürterek temizleme veya vakumlama yöntemleri ile hazırlanmalıdır. Epoksi ve polyester yüzeyler için kalın dişli zımpara kâğıdı ile zımparalanması tavsiye edilen yöntemlerdir. Şüphe halinde önce küçük bir alanda deneme yapınız.